Monroe Queen Sleeper
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
1439R
Category: Sleeper Sofas
Tags: Customizable, England Furniture, Gray, Medium Brown, Sleeper Sofas
Description
The Monroe collection is the epitome of effortless, casual style and extreme comfort. Its transitional style is highlighted by its padded roll arm, exposed block leg, and comfortable seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair, ottoman, chair and a half, and ottoman and a half.
Product Details
| Width | 87″ (221 cm) 87INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 65″ (165.1 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Medium Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 5.5”x5.5”x3” pyramid, wood, bolt-on |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
Additional information
| Dimensions | 38 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Monroe |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.