Monroe Loveseat
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
The Monroe collection is the epitome of effortless, casual style and extreme comfort. Its transitional style is highlighted by its padded roll arm, exposed block leg, and comfortable seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair, ottoman, chair and a half, and ottoman and a half.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 65″ (165.1 cm) 65INH |
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 43″ (109.2 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 5.5”x5.5”x3” pyramid, wood, bolt-on |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 38 × 65 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Monroe |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.