Rondell Leather Sofa
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
Our Rondell collection is our interpretation of the iconic English Chesterfield. This classic style features a beautifully tufted back and inside arm, simple front rail with button accents, a large rolled shelter arm accented with optional petite antique bronze nail heads, and an intricate turned wooden leg. We offer a sofa, love, chair, and ottoman covered in your choice of fabric or leather.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 99″ (251.5 cm) 99INH |
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 33″ (83.8 cm) 33INH |
| Seat Width | 73″ (185.4 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap, button tufted |
| Seat | Crown cushion, sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 4.5”x5.25” turned wood, screw-in |
| Trim | Brass nails |
| Leather | 100% top grain. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Down Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 41 × 99 × 33 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Leather |
| Collection | Rondell |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.