Tripp Full Sleeper
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
3T08
Category: Sleeper Sofas
Tags: Cream, Customizable, Dark Brown, England Furniture, Sleeper Sofas
Description
England’s Tripp group is to furniture what the plain white T-shirt is to fashion a good basic that will never go out of style. The tailored 3-cushion silhouette has a simple rounded arm, welted front rail, and super comfortable seat. This series includes a twin, full, and queen sleepers to host your overnight guests in style.
Product Details
| Width | 70″ (177.8 cm) 70INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 58″ (147.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Full |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Full size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
Additional information
| Dimensions | 35 × 70 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Full |
| Collection | Tripp |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.