6200lr-sect Lynette Sectional
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
6200LR-SECT
Category: Sectionals
Tags: brown, Customizable, Dark Brown, England Furniture, sectionals
Description
England’s all leather Lynette collection is sleek, simple, and super comfortable. It’s smaller scale is ideal for those short on space; however, its contemporary styling makes a big statement! The silhouette features a simple arm and high tapered leg. The collection features a sofa, loveseat, chair, ottoman, push back reclining chair, and sectional available with or without a chaise. Want to see it in fabric? Take a look at the Collegedale collection.
Product Details
| Width | 86″ (218.4 cm) 86INH |
|---|---|
| Depth | 85″ (215.9 cm) 85INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Crown cushion, sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.75”x6” wood taper, screw-in |
| Leather | 100% top grain. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 85 × 86 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Leather |
| Collection | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.