Baylor Laf Loveseat
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
62528LR
Category: Sectionals
Tags: brown, Customizable, Dark Brown, England Furniture, sectionals
Description
Designed for comfort, durability, and a classic look, England’s Baylor collection works well with a variety of home décor. This silhouette features a track arm, plush seat and back, and weltless cushions. Available as a sofa, loveseat, chair and a half, matching ottoman, and sectional–all available in both fabric and leather.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 57″ (144.8 cm) 57INH |
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 51″ (129.5 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather, Del Mar |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with polyester wrap, zipper access |
| Seat | Crown cushion, sinuous wire, block foam with polyester wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | 4.5”x1.5”, screw-in, wood, dark brown finish |
| Optional upgrades | Down Cushions, Frame Coil, feather blend pillows |
| Leather | 100% top grain |
Additional information
| Dimensions | 40 × 57 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Leather |
| Collection | Del Mar |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.