2450-63 Huck Right Arm Facing Corner Sofa
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
2450-63
Category: Sectionals
Tags: Customizable, England Furniture, Gray, Light Brown, sectionals
Description
Huck is one of the most versatile collections in the England lineup. With its classic rolled arm, tailored seat and back cushions, and welted toss pillows, you can dress it up or down to your hearts content. Even more, you can create just about any sectional configuration you can dream up! We also offer a matching power reclining sofa and loveseat and storage ottoman in the Huck collection.
Product Details
| Width | 93″ (236.2 cm) 93INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 66″ (167.6 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Light Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.25” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 38 × 93 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Huck |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.