Luckenbach Armless Chair With Nails
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
7K0039N
Category: Sectionals
Tags: brown, Customizable, Dark Brown, England Furniture, sectionals
Description
The Luckenbach sectional’s track arm and loose bed pillow back give it a casual, but comfy plush edge that’s perfect for any room. The Luckenbach has a wooden pyramid leg, loose pillow back, and and an optional jumbo satin nickel nailhead trim along the arm and back rail.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 26″ (66 cm) 26INH |
| Depth | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 26″ (66 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Del Mar |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 4” wood tapered, screw-in |
| Trim | Pewter nails |
| Optional upgrades | Coil cushion |
Additional information
| Dimensions | 43 × 26 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Del Mar |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.