5630-27 Brantley Right Arm Facing Loveseat
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
5630-27
Category: Sectionals
Tags: brown, Customizable, Dark Brown, England Furniture, sectionals
Description
The beautiful versatility of the Brantley group will accommodate just about any taste. Its flared roll arm and contrasting toss pillows can go from traditional to contemporary without missing a beat. Ready for the fun part? Customize it! Choose from a myriad of fabric options to suit you best. This collection features a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, ottoman, queen sleeper, and multiple sectional configurations.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 57″ (144.8 cm) 57INH |
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 47″ (119.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x6”x2.5” wood pyramid, bolt-on |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 39 × 57 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Brantley |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.