410-31r Martha Push Back Recliner
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
410-31R
Category: Recliners
Tags: brown, Customizable, England Furniture, Medium Brown, Recliners
Description
Martha is England’s interpretation of a classic silhouette. This push-back recliner illustrates traditional Queen Anne style with its cabriole leg, rolled arm, and wing back; however, in one swift motion it becomes a comfortable recliner. Its elegance and grace will enhance your home not only with style and beauty, but also with comfort. The Martha chair is the perfect companion for most of our traditional styles . Available with an optional power mechanism upgrade.
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 3.5”x10” turned wood (front), 2.5”x6.25” wood taper (back), screw-in |
| Mech | Push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Additional information
| Dimensions | 36 × 34 × 43 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Motion |
| Collection | Martha |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.