Lackawanna Raf Reclining Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
England’s Lackawanna leather sectional is big on comfort and style we would never sacrifice one for the other! This versatile style features a high back, pillow top cushions, and a plush padded arm. This sectional can be as large or small as your room allows. Choose from our multiple leather colors and hundreds of pillow fabrics to make it truly your own. For alternate cover options, please refer to our Seneca Falls collection.
Product Details
| Motion Type | Reclining |
|---|---|
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Leather | Top grain with vinyl match |
| Mech | Manual recline |
| Optional upgrades | Power mech, battery pack |
Additional information
| Dimensions | 40 × 34 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Motion |
| Collection | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.