Minimum Proximity Recliner With Nails
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
Make ”sit down and relax” rule number one in your home with our EZ1C collection. This classic silhouette is handsomely appointed with an optional brass nailhead trim for ultimate style. Its channeled back fiber filled back and foam padded arm offer plush comfort for hours on end. Available as a double reclining sofa and loveseat, as well and minimum proximity and rocking recliners. All available with power mechanism and articulating headrest upgrades.
Product Details
| Motion Type | Reclining |
|---|---|
| Width | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing and sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Minimum proximity recliner |
| Trim | Brass nails |
| Optional upgrades | Power mech, battery pack |
Additional information
| Dimensions | 41 × 36 × 43 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Motion |
| Collection | EZ Motion |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.