Anderson Loveseat
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
Here’s a style you just can’t live without! The Anderson silhouette flaunts its cool casual style with its substantial track arm, bed pillow back, and deep plush seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair-and-a-half, swivel chair, and matching ottoman.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 64″ (162.6 cm) 64INH |
| Depth | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 48″ (121.9 cm) |
| Seat Depth | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 43 × 64 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Blue |
| Style | Casual |
| Collection | Anderson |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.