Saylor Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
Our Saylor accent chair is a hip spin on the classic wing chair. This transitional style features a high curved back, T seat cushion, slightly flared arm, optional silver nailhead accent, and tapered wood leg. Available in over 400 fabric options so you can truly make it your own. If you like this silhouette, but have a flair for the dramatic, you’ll love our Smith chair.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 2.5”x7.125” (front), 2”x7.125” (back), wood taper, screw-in |
| Optional upgrades | Frame Coil |
Additional information
| Dimensions | 34 × 32 × 42 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Saylor |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.