Salem Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
The Salem collection offers a unique perspective on classic design. Its unique arm with optional nail head trim, pyramid leg, and plush seat and back create a look that is simply amazing. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman in your choice of either fabric or leather. Customize away!
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 24″ (61 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 2.75”x3.75”x3.75” wood pyramid, screw-in, dark brown. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Additional information
| Dimensions | 39 × 39 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Salem |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.