Rouse Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
You’ll love getting lost in the great depths of our Rouse collection. This generously scaled silhouette features a welted track arm, unattached back, and oversized throw pillows. Make it a true statement of your style when you select from our array of vast fabric options. This casual style offers unbelievable plush comfort, so go ahead and relax for a while! Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, and countless sectional configurations.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 49″ (124.5 cm) 49INH |
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Additional information
| Dimensions | 40 × 49 × 40 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Rouse |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.