Louis Swivel Glider
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
This is the one chair you absolutely cannot live without! The Louis chair, covered in your choice of over 20 leathers, is a French-inspired club chair. From the tapered legs to the rounded plush back, its comfort and utility is surpassed by none. Pair it with the matching ottoman for the complete set. Also available as a swivel and swivel glider. See Loren for the fabric version!
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Collection | Leather |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Leather | 100% top grain |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Additional information
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Louis |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.