Levi Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
Description
Are you looking for a chair that will cradle you in stylish comfort? If so, than England’s Levi chair is just what you need. Its tall split back, tapered leg, and simple arm create a fabulous transitional silhouette. Available in both fabric and leather. Make it a little more sassy with a 2-tone look!
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Del Mar |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, non-removable, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | 1.625”x2.875”x6”, dark brown, screw-in, wood |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Additional information
| Dimensions | 40 × 31 × 43 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Del Mar |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.