4g00-81 Walker Storage Ottoman
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
4G00-81
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Black Casters, Customizable, England Furniture, Ottomans & Poufs, Yellow
Description
The true magic of the Walker ottoman is what you can’t see starting with its hidden casters for ease of movement. Not only that, but open the lid to a space of endless storage capabilities. The petite casual storage ottoman features a simple welted top accented with four decorative buttons. Its style will work well with a wide variety of decor… just cover it to match! Take a look at Cohin to see the leather version.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Depth | 27″ (68.6 cm) 27INH |
| Height | 18″ (45.7 cm) 18INH |
| Finish | Black Casters |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, button tufted |
| Legs | Black plastic casters |
| Storage | Hinged lid, vent holes for safety |
Additional information
| Dimensions | 27 × 29 × 18 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Yellow |
| Detail Color | Black Casters |
| Style | Casual |
| Collection | Walker |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.