Parson Storage Ottoman With Nails
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
2F0081N
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, England Furniture, Ottomans & Poufs
Description
The Parson might possibly be the most stylish accent ottoman around. Not only does it look great, but it offers a practical solution to everyday clutter and features recessed casters for ease of movement. And we haven’t even mentioned the options yet! Available with matching or contrasting fabrics and with or without pewter nailhead trim. Take a look at Darlington see it with a skirt!
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 21″ (53.3 cm) 21INH |
| Depth | 21″ (53.3 cm) 21INH |
| Height | 20″ (50.8 cm) 20INH |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Black casters, plastic, screw-in |
| Storage | Removable top, vent holes for safety |
| Trim | Pewter nails |
Additional information
| Dimensions | 21 × 21 × 20 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Parson |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.