June Storage Ottoman With Nails
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Our normal delivery trading area is 45 miles within our showroom address (809 Whitehall Road, Anderson, SC 29625) and local delivery rates begin at $99. We will accept orders outside of that radius but a custom delivery charge will be developed at time of purchase. Customer pick up is always free! Delivery includes set-up/installation but our delivery drivers are not authorized to haul off or move around any old or existing furniture.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
If merchandise is not in our stock for immediate delivery, the average order time is dependent upon the manufacturer and the type of product being ordered. We will notify you of availability and delivery options once the order is received and processed through our system.
SKU:
2A0081N
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Dark Brown, England Furniture, Green, Ottomans & Poufs
Description
The June collection offers a classic sophistication that must be admired. We made every piece both classy and inviting with its generous rolled arm, T-cushion seat, and optional antique brass nailhead trim. This classic silhouette is available as a sofa, loveseat, chair and a half, and storage ottoman.
Product Details
| Motion Type | Stationary |
|---|---|
| Width | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Depth | 24″ (61 cm) 24INH |
| Height | 18″ (45.7 cm) 18INH |
| Finish | Dark Brown |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Black casters |
| Trim | Brass nails |
| Storage | hinged top, vent holes for safety |
Additional information
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | June |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.